Göç Meselesine Farklı Bir Bakış

Göç Meselesine Farklı Bir Bakış

Göç ve mülteciler sorunu yıllardır sadece ülkemizin değil, tüm dünyanın en yakıcı meselelerinden biri. Bölgenizde ve dünyada bu konuda olup bitenlere farklı açılardan bakabilmek için bu kitaplara göz atmadan geçmeyin.

1. Mülteci Sorunu ve Sığınmanın Perde Arkasındaki Dengeler Nasıl İşliyor?

Birleşmiş Milletler’in ana insani yardım kuruluşlarından biri olan Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK), kurulduğu 1950 yılından beri farklı bir ülkeye sığınmak ya da ülke içinde yer değiştirmek zorunda kalan topluluklara destek veren en etkili küresel örgüt oldu. BMMYK İkinci Dünya Savaşı sonrasında, Soğuk Savaş döneminde, Bosna’da, Afganistan ve Irak’ta ya da Ortadoğu, Asya ve Afrika’daki herhangi bir zorunlu göç durumunda neler yaptı, neleri yap(a)madı? Çalışmalarını yürütürken hangi dengeleri gözetti? Finans kaynaklarını ve stratejilerini nasıl ve neye göre belirledi? Yıllar geçtikçe yapısında ve çalışma ilkelerinde neleri değiştirmek zorunda kaldı? Peki değişen dünyaya uyum sağlayarak mülteci sorununa güncel yaklaşımlar geliştirebiliyor mu? Kitap, tüm bu ve benzeri sorulara yanıt veren, kapsamlı bir araştırma ve tarihsel incelemeye dayanıyor.

2. Çocuğunuzun sınıfında göçmen bir arkadaşı var mı?

Göçmen Çocukların Okul Halleri, Batı’ya göç eden göçmen ailelerin çocuklarının yeni “yurt”larındaki eğitim hayatlarını sorguluyor. Kitap, göçmen ailelerin Avrupa ile Kuzey Amerika’daki bütünleşme ve uyum süreçlerini de karşılaştırıyor.

Göçmen çocuklar farklı diller, kültürel değerler ve maddi koşullar karşısında ne gibi olay ve durumlarla karşılaşıyorlar? İsveç’teki ya da Fransa’daki bir sınıfta göçmen çocuk olmak ne demek? Bir çocuğun etnik geçmişi ya da kültürel değerleri ona nasıl davranılacağını belirlemek için yeterli mi? Asyalı çocukların Ortadoğulu ya da Porto Rikolu çocuklardan ne gibi farklılıkları var? Peki ya, göçmen çocuklar yola nasıl devam ediyorlar?

3. Küresel Yönetişim Günümüz Dünyasına Çözüm Olabilir mi?

Küresel ısınma, terörizm, finansal krizler, iklim değişikliği, güvenlik, toplumsal cinsiyet gibi sorunlar karşısında hükümetlerin, iş dünyasının, sivil toplum kuruluşlarının ve bireylerin kolektif karar almaları artık bir ihtiyaç. Bu sorunların nasıl çözüldüğü ya da tam aksine çözülememesi de toplu ve zorunlu göçlerin nedenleri arasında. Peki, günümüzün en çok tartışılan çalışma modelleri arasında yer alan “yönetişim”, göçlere de yol açan küresel sorunların çözümü için bir anahtar olabilir mi? 

4. Ötekinin Sözünü Dinlemeye Hazır Mısınız? 

Küreselleşmeyle birlikte daha fazla gündeme gelen yer değiştirme olgusu, bir yanıyla insanlık buluşması ve farklılıkların tanışması umudunu taşıyor. Diğer yandan artan göçler ve sığınmayla birlikte sosyal, politik ve sağlık alanlarında güçlükleri de gündeme getiriyor. Aynı dili konuşmadığımız ve psikolojik sağaltıma ihtiyacı olan göçmen ve sığınmacılarla çevirmen aracılığıyla yapılan görüşmelerin klinik ve etik boyutları nelerdir? Göçmen ve sığınmacılarla günlük yaşam pratiklerinde yaşanan karşılaşmaların politik ve sosyolojik çerçevesi nasıl çiziliyor? Elinizdeki kitapta bu soruların yanıtları aranıyor.

Product successfully added to the product comparison!