SANAT TARİHİ: Çok Kısa Bir Başlangıç

ISBN 978-605-4763-71-9

Yeni ürün

17,50 TL

25,00 TL

-7,50 TL

Yazar           : Dana Arnold

Çeviren        : Tuncay Birkan

Cilt Tipi        : Karton Kapak

Boyutları     : 11x17,5 cm

Sayfa sayısı : 168 sf.

Daha fazla bilgi

Sanat bize ne söyler? Tek bir eserden ya da bir dizi sanat eserinden neler öğrenebiliriz? Bir esere bakarken onu yaratan sanatçı, konu, malzeme, zaman veya mekân bize ne gibi ipuçları sunabilir? Sanata bakmanın, sanat eserleri üzerine düşünerek onlardan anlam(lar) çıkarmanın, bir resmin ya da bir heykelin bizimle kurduğu ilişkiyi fark etmenin hayatımıza nasıl bir katkısı olabilir? Sanat bireysel ve toplumsal hayatımızı nasıl etkileyebilir?

Dana Arnold sanata, sanatın üretilişine, sanat eserini yorumlayıp anlamlandırmaya, ona değer biçmeye ve sanat tarihine dair birçok konuyu ele aldığı bu kitapta yukarıdaki soruların peşine düşüyor. Antik, klasik ya da çağdaş sanat eserlerinin üretildikleri dönemler arasındaki algılama farklılıklarını sorguluyor ve eser-sanatçı-izleyici ve hatta mekân arasındaki ilişkiyi inceliyor. Bunu yaparken Monet, da Vinci, da Fabriano, Velazquez, Raphael ve Rodin'den tutun Picasso, Chicago, Reynolds, Pollock, Warhol ve Man Ray'e kadar pek çok sanatçının eserlerini; Venedik Okulu'ndan Terakota Ordusu heykellerine kadar farklı birçok üslup ve anlayışı tartışıyor. Ayrıca sadece Batı'nın değil Doğu'nun da sanatsal üretimini dikkate alarak coğrafyayı aşan bir algılama ve değerlendirme perspektifi sunuyor.

Sanat Tarihi yazarın kışkırtıcı ve eleştirel soruları, samimi ve anlaşılır anlatım dili, açık ve somut örnekleriyle okurlar için bu alanda benzerlerinden ayrılan çarpıcı bir rehber kitap olacaktır.

Product successfully added to the product comparison!